Logo Nillo

Zadzwoń: 531 828 775

Serwer – jak wybrać i nie przepłacić?

Wybór serwera to jeden z najistotniejszych elementów. W końcu na nim działa nasza strona, sklep, poczta.  Często na co dzień spotykamy się u Klientów z serwerami, które nie działają szybko, kosztują nieadekwatnie do ich parametrów, lub sprawiają wiele innych problemów podczas codziennej pracy np. z pocztą. W tym wpisie poruszymy kilka kwestii z naszej praktyki.

Prosto i zwięźle wskażemy punkty na które warto zwrócić uwagę przy wyborze najpopularniejszego rozwiązania czyli serwera(hostingu) współdzielonego.

Wydajność – w teorii im więcej tym lepiej, ale synergicznie

Tutaj kluczowe jest kilka parametrów: czas procesora i jego szybkość, ilość pamięci ram, rodzaj dysku na którym są pliki jak i baza, oraz parametr TTFB.

To parametry techniczne, które reprezentują „moc” jaką mamy aby strona działała szybko dla użytkowników. W praktyce dla standardowej strony (np. firmowej na WordPress) wystarcza procesor 1GHz, 512Mb RAM, oraz dyski SSD NVMe. Z kolei parametr TTFB – musi być jak najniższy. To częsty problem z którym spotykamy się w codziennej pracy. TTFB to czas potrzebny na nawiązanie połączenia z serwerem i uzyskanie pierwszej porcji danych. Jeśli jest wysoki, użytkownik dłużej musi czekać na rozpoczęcie wczytywania się strony.

Spotykaliśmy się z stroną Klienta, która była na serwerze, który miał TTFB na poziomie kilkunastu sekund. To zdecydowanie dyskwalifikowało go do jakiegokolwiek sensownego użytkowania.

Funkcje i możliwości – czy jest wszystko to czego potrzebujemy, a nie do końca o tym wiemy

Kupując serwer współdzielony dla własnej wygody i bezproblemowego użytkowania nie powinniśmy mieć ograniczane jego wykorzystanie. Co mamy na myśli? Np. podział powierzchni dyskowej na serwerze. W idealnym rozwiązaniu powinniśmy mieć dowolność w wykorzystaniu powierzchni serwera. Chcąc mieć więcej miejsca na strony, pocztę to my powinniśmy decydować jak podzielić powierzchnie dyskową pod nasze potrzeby. Podział np. 50/50 – 50 % miejsca na pocztę, 50% na strony www – mocno ogranicza funkcjonalność serwera pod tym względem.

Nie sposób tutaj nie wspomnieć o parametrze „INODES” – czyli maksymalnej liczbie plików na serwerze. O tym parametrze dowiadujemy się jak przestaje działać strona, lub poczta. Większość operatorów daje duże limity. Jednakże jeśli mamy dużą stronę, lub jest ich kilka, jest wiele skrzynek pocztowych – ten parametr może szybko się wyczerpać.

Operator serwera powinien mieć również wdrożony system tworzenia automatycznych kopii zapasowych z możliwością w miarę prostej jego obsługi po stronie użytkownika.

Infrastruktura serwerowa powinna być również odpowiednio zabezpieczona. Dodatkowe firewalle czy systemy wykrywające ataki DDoS to coś czego nie widzimy na co dzień, ale dodatkowo dbają o ochronę naszych stron czy sklepów.

Panel zarządzania i obsługa serwera

Tutaj preferencje mogą być różne. Część osób może lubić nowoczesny interfejs, cześć klasyczny (można czasami powiedzieć że archaiczny).

Nie mniej jednak niezależnie od stylu panelu zarządzania serwerem powinien być na tyle intuicyjny, że nawet osoba nie posiadająca zaawansowanej wiedzy z IT powinna bez problemu poradzić sobie z podstawowymi zadaniami jak np. dodanie i konfiguracja skrzynki pocztowej, przesłanie plików na serwer FTP, czy np. wygenerowanie certyfikatu SSL. Dodatkowe linki z pomocą- opisujące jak robić pewne rzeczy – również warto żeby były.

Dodatki – za które w teorii nie powinniśmy płacić, a płacimy

Należy wnikliwie sprawdzić jakie dodatki/ustawienia/opcje w cenniku danego operatora są dodatkowo płatne.  

Przykład: zdarzają się operatorzy, którzy naliczają dodatkową opłatę za wsparcie dla starszych wersji silnika PHP lub baz danych. Większość nie dolicza. To na jakiej wersji działa strona zależy od właściciela serwera (lub jaką ustawił wykonawca strony). Płacenie za sam dostęp do starszych wersji PHP jest ok jeśli mamy wsparcie LTS. Czyli płacimy nie tylko za dostępność danej wersji ale również łatanie ewentualnych luk przez firmę/operatora, który to oferuje.

Na serwerze powinna być też opcja generowanie darmowych certyfikatów SSL (różnych dostawców). Dostępność tylko i wyłącznie komercyjnych certyfikatów – zmusza nas do poniesienia dodatkowych kosztów.

Wsparcie techniczne – im szybciej trafimy na kompetentną osobę tym lepiej

Pomoc techniczna świadczona przez operatora może być różna. To że powinna ona działać przez 7 dni w tygodniu  i najlepiej 24h świadczy na plus.

Drugi aspekt to  jak szybko trafimy na osobę, która pomoże nam rozwiązać problem lub jak szybko dostaniemy odpowiedź. Często dzwonimy na infolinię i nie mamy kontaktu z osobami, które są „techniczne” – czyli w skrócie znają się na tyle w aspektach serwerowych, że nasz problem zostanie rozwiązany w zasadzie od ręki.

Ciężko jest to niestety sprawdzić w pełni. Jednakże możemy posiłkować się opiniami w Internecie: w Google, w Social media, czy na forach.

Cena – im taniej za więcej tym lepiej 😊

Tutaj temat jest szeroki. Stosunek jakości do ceny powinien być optymalny. Zakładając w skali co najmniej 2 lat. Ceny hostingu na pierwszy rok są przeważnie atrakcyjne. Operatorzy kuszą niskimi cenami i wysokimi parametrami. „Zaskoczenie” przychodzi jednak przy przedłużeniu usługi na kolejny rok. Tutaj wiadomym jest, że cena zawsze jest wyższa, ale nie powinna być wysoka „ponad normę”.

W takiej sytuacji pozostaje nam dwie opcje: zapłacenie, lub migracja do innego operatora. Koszty z roku na rok rosną w każdej firmie – również w firmach hostingowych. Jednakże jeśli jest to w graniach „przyzwoitości” warto wybrać takiego operatora.

Nie mniej jednak warto śledzić cenniki operatorów – gdyż one pomogą nam w podjęciu decyzji.

Podsumowanie:

Nie wyczerpaliśmy wszystkich aspektów, które należy brać pod uwagę przy wyborze serwera. Naszym jednak zdaniem te wymienione powyżej są jednymi z kluczowych, wpływających na szybkość działania strony, wygodę obsługi oraz koszty.

Często wybór serwera wykonujemy raz i opłacamy go jedynie przez kolejne lata. Często zdarza się jednak, że z roku na rok płacimy coraz więcej. I nie są to wzrosty rzędu 10% a dużo więcej. Nie zastanawiamy się czy dany serwer o określonych parametrach jest nam potrzebny, czy są tańsze alternatywy. W końcu płacimy raz do roku.

Z perspektywy lat może się uzbierać jednak kwota za którą można było by przeznaczyć na zupełnie coś innego i po prostu nie przepłacać.

Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów hostingu Twojej strony, napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie doradzimy. W swojej praktyce przerobiliśmy wiele operatorów hostingowych. Wiemy gdzie się „opłaca” kupić serwer i gdzie ceny w perspektywie lat będą w miarę stabilne. Gdzie jest szybko a gdzie wolno. Gdzie wygoda obsługi i pomoc techniczna jest na wysokim poziomie. Z nami koszty w skali roku możesz zmniejszyć nawet pięciokrotnie (co nieraz nam się zdarzało u naszych Klientów).

Rekordową kwotę jaką udało  się zaoszczędzić naszemu Klientowi to blisko 2000 zł w skali roku. A to już kwota, którą nie sposób pominąć.

Klient miał serwer u jednego z dużych operatorów hostingu. Z roku na rok przedłużał hosting i niestety płacić sporo za nie tylko serwer, ale również usługi dodatkowe, które były tak na prawdę zbędne. Po aktualizacji strony internetowej, którą zrobiliśmy doradziliśmy mu aby zastanowił się nad migracją na coś równie dobrego, wydajnego i łatwego w obsłudze, ale dużo, dużo tańszego. Migracja strony to najmniejszy problem. Klient miał też wiele skrzynek pocztowych z których musiał korzystać bez znacznych przerw, ale z tym również poradziliśmy sobie ekspresowo. Finalnie Klient zapłacił za serwer niespełna 500 zł zamiast 2500 zł, otrzymując serwer o pojemności 100GB, bez ograniczeń co do podziału wykorzystania i oferujący mu wysoką wydajność w działaniu strony internetowej.

jaki serwer współdzielony?
Łukasz
Łukasz

Grafik, Webdeveloper z ponad 12 letnim doświadczeniem w branży IT.