Obecne strony internetowe oparte są o różne systemy zarządzania treścią (CMS). Strony przygotowane w czystym html (bez PHP, czy innych technologii) to obecnie rzadkość. Oprogramowanie tego typu jak każde inne jest ciągle rozwijane przez twórców i zalecane są jego regularne aktualizacje.
W tym wpisie skupimy się głównie na aspektach technicznych związanych z aktualizacją. W skróconej formie opiszemy ryzyka oraz korzyści tego procesu.
Nieaktualizowana strona www - jakie ryzyko niesie ze sobą posiadanie takiej strony?
Strona, która nie była aktualizowana od dłuższego czasu to potencjalne źródło problemów dla jej właściciela pod wieloma aspektami. Stara wersja oprogramowania na pewno nie oferuje takiej wydajności i stabilności jak nowsza wersja. Różnice w wydajności (PHP, różnych bibliotek JS) mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent na korzyść nowej wersji oprogramowania. To różnica której nie sposób pominąć. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo – luki, które zostały wykryte stanowią potencjalną możliwość zainfekowania strony, wykradnięcia danych – ogólnie czegoś czego nie chcielibyśmy aby dotyczyło naszej strony.
Z kolei pod względem obsługi strony w starej wersji może nam brakować pewnych elementów – funkcjonalności, które są dostępne w nowej a które z jakiś względów są nam potrzebne. Zdarza się że stara wersja oprogramowania (motyw i elementy/skrypty na niej użyte) nie wygląda już tak dobrze na aktualnych przeglądarkach. Twórcy przeglądarek również nieustannie rozwijają swoje produkty, stosując najnowsze technologie i wycofując wsparcie dla starszych rozwiązań.
Dlaczego warto zadbać o aktualizację strony www i co dzięki temu się zyskuje ?
1. Lepsze, stabilniejsze i wydajniejsze działanie pod względem jej obsługi
Niezależnie od rodzaju oprogramowania, na którym działa nasza strona, nowa wersja danego systemu CMS przynosi ze sobą wiele poprawek i ulepszeń związanych z jej działaniem. Praca ze stroną – edycja treści, dodawanie zakładek, galerii czy innych elementów jest sprawniejsze, szybsze i prostsze. Twórcy nieustannie ulepszają swoje produkty, aby użytkownicy mogli z nich korzystać bez problemów. Nowe funkcje, ulepszony wygląd, które przeważnie zawsze idą w parze z nową wersją sprawiają że obsługa strony staje się dużo wygodniejsza i umożliwia jej rozwój.
2. Poprawa bezpieczeństwa
To jeden z najważniejszych punktów i korzyści jakie zyskuje się po aktualizacji. Nowa wersja danego systemu CMS niesie ze sobą liczne poprawki wcześniej wykrytych problemów z bezpieczeństwem. Te z kolei sprawiają że ryzyko nieuprawnionego dostępu do strony (włamania, wykradnięcia danych, użycia jej do spamowania czy innych niekorzystnych działań) spada. Oczywiście nigdy nie jest to eliminowane do zera, jednakże załatanie wykrytych i znanych luk w bezpieczeństwie pozytywnie wpłynie na stan strony pod względem jej bezpieczeństwa.
3. Polepszenie szybkości działania
Język PHP (na którym oparta jest większość systemów CMS) nieustannie się rozwija. Każda jego nowa wersja przynosi usprawnienia wpływające na wydajność działania strony www. Biorąc pod uwagę obecne trendy i wymagania Google – szybkość działania strony internetowej to jeden z ważniejszych aspektów. Szybko działająca strona www wpływa na jej ocenę przez algorytmy Google. Zmniejsza się również ryzyko związane z tym że użytkownik wyjdzie ze strony (nawet jej nie przeglądając) w związku z tym że wczytuje się ona długo.
4. Nowe funkcje i możliwości
Nowa wersja systemu CMS w wielu przypadkach obejmuje również nowe funkcje, niedostępne w wcześniejszych wersjach. Twórcy CMS, motywu, czy wtyczki często wyposażają swoje produkty w nowe wcześniej niedostępne opcje, które usprawniają ich obsługę, są bardziej nowoczesne i dopasowane do trendów.
Jak często warto aktualizować stronę i jak to zrobić dobrze?
Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. W teorii – zawsze kiedy pojawi się nowa wersja danego oprogramowania. A w praktyce? Czasami zdarza się że nowa wersja CMS, motywu lub wtyczki została wydana, jednak chwilę potem zgłaszane są przez społeczność skupioną wokół danego skryptu lub twórcę kolejne poprawki, które usprawniają lub poprawiają skrypt i wychodzi kolejna łatka/patch. W związku z tym po oficjalnym wydaniu danego skryptu warto chwilę odczekać, aby za moment nie robić tego samego jeszcze raz. Ważnym aspektem jest sprawdzenie kompatybilności danego elementu z naszą obecną wersją oprogramowania. Często zdarza się że używane motywy lub wtyczki nie są kompatybilne z wersją systemu CMS, i ze sobą nawzajem . To z kolei wymusza na nas aktualizację również ich. Nie sposób również pominąć kompatybilności danego skryptu z używaną przez nas wersją PHP. Jak widać zależności jest wiele. Czasami z pozoru błaha różnica/niekompatybilność może spowodować że nasza strona lub pewna jej funkcja nie będzie działać poprawnie po aktualizacji.
Podsumowanie:
Aktualizacja strony www to jeden z ważnych elementów wpływających na jej kondycję pod wieloma względami: bezpieczeństwa, wydajności , stabilności i możliwości jej rozwoju. Warto mieć to na uwadze i wykonywać ją regularnie. Twórcy systemów CMS starają się aby proces ten był jak najprostszy nawet dla osób nie doświadczonych. W przypadku jakichkolwiek problemów warto mimo wszystko zwrócić się do doświadczonego programisty, webdevelopera, który na co dzień pracuje z wieloma systemami CMS i zna je na tyle dobrze, aby w przypadku jakichkolwiek problemów szybko uporać się z ich usunięciem.
W naszej pracy na co dzień pracujemy z wieloma różnymi systemami: ConcreteCMS, WordPress, Prestashop i inne. Jeśli nie czujesz się na siłach aby zaktualizować swoją stronę www, nie pamiętasz kiedy ostatnio to robiłeś, coś przestało działać, lub nie działa na Twojej stronie tak jak oczekujesz, zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy przy aktualizacji, zapewniając nie tylko sprawną i terminową realizację tego zadania ale również pewność, że będzie to zrobione poprawnie bez ryzyka utraty jakichkolwiek danych.